Mamy taki czasy, że wielu z nas podróżuje czy to dalej czy bliżej domu. Zwykle tez wybieramy opcję podróży samochodem, gdy chcemy zobaczyć więcej miejsc za jednym razem. Pośród Polaków bardzo popularne są weekendowe wypady poza Polskę, głównie do sąsiadów, w tym także do Niemiec. Zwykle te wycieczki są krótkie i co ważne są blisko. Idealnie na weekend. Niemcy są naszymi zachodnimi sąsiadami i dzieli nas niewiele kilometrów. Aby przekroczyć granicę nie potrzebujemy żadnych dodatkowych dokumentów, gdyż oba państwa są w Strefie Schengen. Dlatego warto korzystać i zwiedzać. Jednak warto też wiedzieć, na co możemy sobie pozwolić, a z czym należy uważać, aby nie dostać mandatu.
Zanim jednak udamy się na wycieczkę, warto zastanowić się, jakie drogi są u naszych sąsiadów. Jakie autostrady w Niemczech znajdziemy? Czy są one w dobrym stanie technicznym? Dużo kosztują? Jeśli zamierzacie niebawem udać się do naszych zachodnich sąsiadów jako turyści, warto przeczytać nasz poniższy artykuł. Warto wiedzieć jakimi drogami jeździć, aby nie zepsuć sobie auta i szybko dotrzeć na miejsce, do wyznaczonego celu. O czym musimy pamiętać? To wszystko znajdziecie poniżej. Nie traćmy czasu!
Zapraszamy do lektury już teraz!
Stan dróg na autostradach w Niemczech
Autostrady w Niemczech są głównymi drogami w tym kraju i oznacza są literą A wraz z liczbą. Numery parzyste biegną głównie między wschodem a zachodem z kolei nieparzyste w kierunku północ-południe. Autostrady o znaczeniu międzynarodowym są numerowane między 1 a 9. Autostrady dwucyfrowe mają znaczenie regionalne a trzycyfrowe lokalne.
Jeszcze dwa lata temu łączna długość autostrad w Niemczech to 13 191 km! Ogólnie rzez biorąc stan dróg w Niemczech jest bardzo dobry, gdyż samochody ciężarowe (powyżej 3,5 ton) muszą poruszać się po drogach maksymalnie do 80 km/h lub 100 km/h. To sprawia, że minimalizuje się zbyt duży ciężar i niechciane dziury. Przez co udaje się zachować na prawdę dobrej jakości drogi na całym terenie kraju.
Przepisy na autostradach w Niemczech
Autostrady w Niemczech są bezpłatne, zwykle nie ma ograniczeń, ale za to są rygorystyczne przepisy, które należy przestrzegać, inaczej czekają na nas surowe, drogie kary. Przede wszystkim każdy kierowca, jak i pasażerowie mają obowiązek zapinać pasy dla bezpieczeństwa swojego i innych. Dotyczy to każdego pasażera samochodu.
Do tego bardzo ważne jest, aby zawsze mieć włączone światła mijania. To w Niemczech nakaz, obowiązek każdego kierowcy, niezależnie z jakiego kraju jedzie i gdzie. Światła muszą być szczególnie podczas mijania się w tunelu czy podczas niekorzystnych warunkach pogodowych.
Zobacz też: Autostrady w Bułgarii
Do tego każdy kierowca zobowiązany jest posiadać obowiązkowe wyposażenie samochodu w postaci gaśnicy, apteczki, trójkąta ostrzegawczego i kamizelki odblaskowej (to ostatnie to obowiązek w przypadku zawodowych kierowców).
Co ważne, na autostradach w Niemczech nie wolno używać telefonu! Jest to zabronione. Jedynie można z niego korzystać w przypadku GPS-u, gdy posiadamy zestaw głośnomówiący lub zakładamy bezprzewodową słuchawkę na ucho.
Jeśli chodzi o alkohol, to w wydychanym powietrzu możemy mieć maksymalnie do 0,5 promila. Jednak nieco te zasady różnią się w przypadku młodych kierowców, którzy nie ukończyli 21 roku życia lub mają prawo jazdy której, niż 2 lata. Wtedy nie może się u nich znaleźć w wydychanym powietrzu ani kropelka alkoholu.
Dozwolona prędkość na autostradach w Niemczech
Na większości z autostrad w Niemczech nie ma ograniczeń prędkości, jednak najbardziej optymalna jest zalecana 130 km na godzinę. Choć należy patrzeć na znaki, gdyż mogą występować czasowe ograniczenia prędkości, tymczasowe limity na drodze np. do 120 km/h, 100 km/h czy nawet 80 km/h. Może być to spowodowane choćby naprawą, remontem, budową czy po prostu gorszą nawierzchnią czy drogą krętą.
Co ważne, zapewne nie każdy zdawał sobie z tego sprawę, ale osoby które posiadają prawo jazdy dopiero mniej, niż 2 lata, zobowiązane są poruszać się po Autostradzie nie więcej, niż 100 km/h.
Wymagane dokumenty na autostradach w Niemczech
Jeśli chodzi o dokumenty, to na autostradach w Niemczech, jak i po prostu w tym państwie potrzebujemy kilka ważnych dokumentów, które musimy mieć przy sobie. Przede wszystkim musimy pamiętać, aby mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość jak choćby dowód osobisty, paszport, jednak ważny co najmniej przez 6 miesięcy. Do tego trzeba mieć prawo jazdy. W naszym przypadku polskie prawo jazdy jest honorowane w Niemczech. Należy także mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym i ubezpieczenie OC pojazdu.
Opłaty drogowe na autostradach w Niemczech
Warto wspomnieć, że autostrady w Niemczech są bezpłatne dla wszystkich samochodów osobowych. Do dziś nie ma obowiązku kupowania winiet, jak w innych krajach sąsiednich. To oznacza, że nie płacimy za ich korzystanie. Jedynie dostępne są dwa płatne tunele, co jest odrębnym tematem.
Mandaty na autostradach w Niemczech
Niemcy bardzo surowo podchodzą do swoich przepisów. Albo je przestrzegamy albo czekają nas poważne konsekwencje. Głównie w postaci bardzo wysokich mandatów. Przykładem jest jazda w nieprawidłowym odstępie pomiędzy pojazdami czy wyprzedzanie z prawej strony autostrady. Za to grozi mandat nawet do kilkuset euro.
Z kolei za przekroczenie prędkości powyżej 30 km/h w terenie zabudowanym czy ponad 40 km/h poza terenem zabudowanym grozi nam nawet wysoki mandat wraz z zatrzymaniem naszego prawa jazdy.
Ceny paliw na autostradach w Niemczech
Autostrady w Niemczech regularnie obstawiane są stacjami paliw. Są one dość regularnie rozłożone, więc w razie, gdy nam zabraknie, śmiało możemy zjechać i zatankować. W tym celu warto jednak dowiedzieć się, jakie są ceny paliw. Oczywiście na autostradach są one zawsze droższe, niżeli poza miastem czy w małej miejscowości. W przypadku benzyny np. 95, na polskie będzie to około 8,70 zł za litr. Z kolei On, czyli olej napędowy stosowany w dieslach jest ciut tańszy, bo 8,30 zł. Przekładając na euro będzie to średnio 1,70 do 2 euro za litr.
Jakie stacje paliw są na autostradach w Niemczech
Autostrady w Niemczech także tak jak w Polsce posiadają różne stacje paliw, od różnych dostawców. Choć mogą to być jakieś lokalne, mniej znane stacje, to jednak zwykle będzie to znany producent, a może nawet i taki, który występuje w Polsce. Przykładem stacji w Niemczech na autostradach to Shell, Total, Esso, Jet czy Aral.
Autostrady w Niemczech – opinie
A co Wy sądzicie o autostradach w Niemczech? Jakie są stany dróg? Czy dobrze Wam się po nich podróżuje? Mają jasne i czytelne zasady a także dobre oznakowanie? Kiedy ostatnio korzystaliście z autostrady? Coś się zmieniło od ostatniego razu? Sądzicie, że autostrady w Niemczech są wszędzie takie same czy czym się różnią? Lubicie po nich jeździć czy może przeraża Was fakt o braku ograniczeń? A może jednak boicie się jazdy po tych drogach i ich drogich mandatów? Koniecznie dajcie nam znać, co na ten temat sądzicie! Na Wasze opinie czekamy w sekcji komentarzy!
2024-09-02 11:22:16